Jak vybírat ředkvičky? Také podle tvaru a barvy bulvičky

Date:

Ředkvičky mají svou typickou chuť díky hořčičným olejům. Ty vznikají v chemické reakci látek uvolněných rozmělněním bulvičky v ústech.

Při mechanickém narušení pletiv se uvolňuje enzym myrozináza, který štěpí sirné glykosidy – glukosinoláty – na glukózu a zmíněné hořčičné oleje.

Tato jednoletá rostlina kvete za dlouhého dne, který trvá 10–14 hodin. Květní lodyha vysoká 60–80 cm nese hroznovité bílé až narůžovělé květenství. Květy opyluje hmyz, částečně i vítr. Semena si udrží klíčivost 4–5 let.

Protože ředkvičku pěstujeme pro bulvičky, pěstujeme ji tedy za krátkého dne v jarním a v podzimním období. Pěstování v létě je obtížnější, rostliny musíme denně ochlazovat rosením, aby nevybíhaly do květu.

S vybíháním do květu se můžeme setkat i tehdy, když jsou při pěstování příliš vysoké teploty nebo ředkvička přeroste.

Pro ředkvičku je charakteristická krátká doba vegetace, v závislosti na termínu pěstování 22–40 dnů, při rychlení v zimních měsících až 60 dnů.

Ředkvička Albena
Albena

Podmínky dobré pro ředkvičky
Nejlépe svědčí ředkvičkám humózní, lehčí, propustné půdy a teploty nižší (okolo 18 °C). Rostou již při teplotě nad 5 °C, krátkodobé mrazíky jí neškodí.

Ředkvičku nebudeme pěstovat na záhonu, který jsme na podzim vyhnojili chlévským hnojem. Bulvičky by měly nepříjemně štiplavou chuť a rostliny jsou více napadány květilkou.

Ředkvičky vyžadují rovnoměrnou půdní vlhkost, závlaha při pěstování je tedy nutná. Kvalita bulviček závisí na pěstitelských podmínkách.

Při vysoké teplotě a nedostatku vláhy, bývají bulvičky dřevnaté, při nerovnoměrné závlaze houbovatí, nedostatečná závlaha způsobuje jejich ostrou chuť. Velké množství vody (déletrvající deště) a nerovnoměrná závlaha způsobují praskání.
Ředkvička Poloneza
Poloneza

Ředkvičky vyséváme do řádků vzdálených 10–15 cm, v řádku na vzdálenost 3–4 cm, hloubka výsevu je 1–1,5 cm. Při hustějším výsevu ředkvičku jednotíme.

Protože rostliny napadají dřepčíci (vykusují listy) a květilky (způsobují červivost bulviček), záhon hned po výsevu zakryjeme netkanou textilií. Když teploty vzduchu vystoupí nad 20 °C, textilii odstraníme, protože při vysokých teplotách roste nať na úkor bulviček.

Jak se liší bulvičky a ředkvičky
Bulvičky se liší barvou, tvarem a velikostí. Odrůdy mívají také odlišnou délku vegetační doby, dobu pěstování, odolnost k houbovatění bulviček, k praskání, k vybíhání do květu. Rozdílná bývá rovněž délka uchovatelnosti.

Odrůdy pro rychlení
Do studeného fóliovníku nebo skleníku vyséváme od února odrůdy:

Ester, Faraon, Granát, Prima, Primara F1, Saxa 2, Teko a další s kulatou červenou bulvičkou.
Poloneza s červenobílou bulvičkou.
Slovana s válcovitou červenobílou bulvičkou.

━ nové příběhy

Bazar stavebních strojů: Kvalita za rozumnou cenu

V dnešní době, kdy jsou ceny nových stavebních strojů stále na vzestupu, stává se bazar stavebních strojů ideální volbou pro mnoho firem a živnostníků....

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Regály a knihovny jsou vhodné téměř do každé místnosti v domě i bytě

Pokud si přestavujte regál jako tři, čtyři nebo pět polic pod sebou, které jsou jakoby umístěny v otevřené skříni bez zad, pak vězte, že nejen...

Pro topení v krbu potřebujeme funkční komín i kouřovod

Kouřovod je laicky řečeno roura, která vede mezi krbem či krbovými kamny a komínem. Měl by být dlouhý maximálně 3 m a mít dva...

Vytvořte si na zahradě místo, které bude lákat k relaxaci

S nadcházejícím zimním obdobím venku na zahradě pravděpodobně mnoho času nestrávíte, je to však ideální čas pro plánování zahradních úprav, které budou probíhat začátkem jara....
- Komerční sdělení -pr článek