Jak chovat žížaly, aby přinášely živiny rostlinám doma i venku

Date:

Vermikompostování známe dlouho. Technologie zpracování bioodpadů vznikla v Japonsku. Roku 1985 se žížaly začaly používat v Československu.

Žížaly zabezpečují fragmentaci a provzdušňování zpracovávaného materiálu. Tím poskytují vhodné podmínky pro rozvoj mikroorganismů, které intenzivně pokračují v přeměně organické hmoty a uvolňování živin.

V praxi přináší vermikompostování člověku úlevu od fyzicky náročného přehazování a překopávání kompostovaného bioodpadu. Žížaly to udělají za něj.

Žížaly se živí bioodpadem
Žížaly se živí bioodpadem a produkují kompost; foto Shutterstock

Úspěšně lze vermikompostovat širokou škálu biologicky rozložitelných zbytků, které pocházejí

z domácnosti (zbytky ovoce a zeleniny, kávová a čajová sedlina, použité papírové ubrousky),
ze zahrad (tráva, listí, seno již nevhodné ke krmení, plevele),
ze zpracování výpěstků (výlisky z jablek a vinných hroznů, lihovarské výpalky),
z chovu domácích zvířat (hnůj od králíků, ovcí a koní).
K velmi vlhkým a kašovitým bioodpadům je vhodné přidávat slámu, dřevní štěpku nebo piliny. Čím je směs různorodější, tím je dosaženo lepšího výsledku vermikompostování.

Co žížaly dokážou
V tuzemských podmínkách se pro vermikompostování využívá druh žížal Eisenia andrei, který se vyznačuje vysokou produktivností a plodností. V optimálních podmínkách je možno chov dvojnásobně zreprodukovat za tři měsíce.

Dospělý jedinec spotřebuje denně množství krmiva shodné s polovinou hmotnosti jeho organismu a vytvoří z něho 60 % výkalů (nejkvalitnějšího vermikompostu) a 40 % využije pro vlastní metabolismus.

Žížaly je možné zakoupit u několika firem, které se zabývají jejich produkcí a prodejem.

Život v malém vermikompostéru
O biologicky rozložitelný odpad z domácnost se postarají žížaly

Co žížaly potřebují k životu
Pro vermikompostování je nutno zabezpečit optimální teplotu prostředí (15–25 °C). Při teplotě pod 0 °C a nad 35 °C žížaly hynou. Optimální vlhkost substrátu je okolo 80 %. Vlhkost nižší než 60 % a vyšší než 90 % působí úhyn žížal.

Žížaly vyhledávají vrstvy kompostu s dostatkem vzdušného kyslíku. Krmivo nesmí obsahovat nadměrné množství čpavku, bílkovin a soli. Žížaly zabíjejí již nízké koncentrace pesticidů. Nesnášejí sluneční paprsky a vítr. Jejich přirození nepřátelé jsou zejména krtci, ptáci, divoká prasata, žáby, stonožky a mravenci.

Žížaly kompostují pod širým nebem v ohraničených pásech
Vermikompostování v ohraničených pásových hromadách

Kde a jak vemikompostovat venku
Pro venkovní vermikompostování vytvoříme v ideálním případě uzavřený prostor, kam nemohou konzumenti žížal (zejména krtci). Toho dosáhneme na zpevněné ploše nebo na gumové podložce položené na zem.

Na boky upevníme prkna nebo latě vyrobené z odpadního plastu. Mají dlouhou životnost a jsou bezúdržbové. Vrchní část zakryjeme plachtou, která omezí výpar vody a propouští vzduch. Vhodná je například geotextilie.

Bioodpad přidáváme častěji a po menších vrstvách (například 1x týdně po 10 cm), aby nedocházelo k přehřátí a tím ke zbytečnému úhynu žížal.

Naopak na zimu žížaly přikrmíme větším množstvím bioodpadu a vermikompost tepelně izolujeme: Například ho zakryjeme slámou nebo listím.

Při výšce 0,5 až 1 m končíme s vrstvením vermikompostu. Horní vrstvu, ve které se nachází nejvíce žížal, odebereme a použijeme na založení nové zakládky.

Vermikomopostování v bytě
Domácí vermikompostéry najdou uplatnění v bytech nebo v kancelářích. Vyrábějí se z plastu nebo ze dřeva a to nejčastěji v patrovém provedení.

Vermikompostér si můžeme zhotovit svépomocí například z přepravek od masa nebo z nádob od malířských pokojových barev. Plocha dna misky se odvíjí od množství biologicky rozložitelného odpadu, který máme průběžně k dispozici.

Na 1 kg bioodpadu týdně je potřeba zhruba 0,2 m2.

Dno jednotlivých misek obsahuje otvory, které umožňují žížalám volný pohyb za čerstvým krmivem a odvádějí přebytečné tekutiny. Hotový vermikompost odebíráme ze spodní misky, čímž získáme prázdnou misku pro naplnění novou dávkou bioodpadu.

Moderní plastový vermikompostér vytvořil designér Jiří Pelcl
Moderní plastový vermikompostér v designovém provedení se hodí i do kuchyně

Spousta živin, humusu, posilujících látek
Vermikompost má ve srovnání s klasickým kompostem výrazně lepší vlastnosti. Je bohatý na živiny, ale také obsahuje vysoce kvalitní humus, růstové hormony, enzymy a látky, které mají schopnost chránit rostliny před škůdci a chorobami.

Žížaly pracují uvnitř vemikompostéru v bytě
Domácí vermikompostér s odtokovým ventilem

Dále zvyšuje nutriční hodnotu produktů a omezuje vstup cizorodých látek do rostlin.

Hnojení vermikompostem tedy šetří producentům plodin peníze za průmyslová hnojiva a pesticidy.

Pokud je domácí vermikompostér opatřen v dolní části zásobníkem s neděrovaným dnem a s vypouštěcím ventilem, kam je sváděna přebytečná tekutina z horních pater, je možné ji odtud průběžně čerpat.

━ nové příběhy

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Regály a knihovny jsou vhodné téměř do každé místnosti v domě i bytě

Pokud si přestavujte regál jako tři, čtyři nebo pět polic pod sebou, které jsou jakoby umístěny v otevřené skříni bez zad, pak vězte, že nejen...

Pro topení v krbu potřebujeme funkční komín i kouřovod

Kouřovod je laicky řečeno roura, která vede mezi krbem či krbovými kamny a komínem. Měl by být dlouhý maximálně 3 m a mít dva...

Vytvořte si na zahradě místo, které bude lákat k relaxaci

S nadcházejícím zimním obdobím venku na zahradě pravděpodobně mnoho času nestrávíte, je to však ideální čas pro plánování zahradních úprav, které budou probíhat začátkem jara....

Bílý koupelnový nábytek vaši koupelnu opticky zvětší

Je všeobecně známo, že pokud vymalujeme pokoj světlými barvami, ideálně bílou, smetanovou, vanilkovou nebo jemnou, světlounce béžovou, prostor opticky zvětšíme. Doslova markantní rozdíl můžeme...
- Komerční sdělení -pr článek