Vzdušný, výrazný, plný kontrastů. Byt absolutně zapadající do čtvrtě, jejíž atraktivnost nabírá na obrátkách.
Rozloha: od 50 m2, 2- a 3-pokojové byty
S cílem vytvořit příjemně a přívětivě působící interiéry, které jsou zejména pohodlné pro lidi, co tam bydlí, jsme pracovali hlavně s přírodními materiály – ratanem, tkanými koberci a dřevěným nábytkem. – ARB MARch. Dagmar Zvoničková, architektka, studioid.co.uk
Architektky z londýnského studia Studio ID Ivana Linderová a Dagmar Zvoničková dostaly zakázku na vybudování novostavby v samotném centru čtvrti Hackney. Hackney je velmi různorodá, multikulturní čtvrť v centrálním Londýně, která v posledních desetiletích prošla masivní regenerací.
Původně známá jako oblast se sociálními problémy as vysokou mírou kriminality je v současnosti velmi trendy lokalitou s prosperující uměleckou scénou, pulzujícím kulturním a společenským děním, se spoustou stylových restaurací, barů, malých nezávislých obchůdků a galerií prezentujících tvorbu místních umělců.
novostavba londýnského domu ve čtvrti Hackney
Dům je sice úzký, ale v prostorách najdeme velkorysá okna do obou stran. Právě velká okna jsou nosným prvkem v jakémkoli interiéru. Přinesou dovnitř denní světlo, propojení s okolím a opravdu asi neexistuje lepší „zateplovací“ prvek interiéru než výhled na stromy. Zdroj: Studio ID
Napojení na okolí
Při návrhu domu v uliční zástavbě byl největší výzvou tvar pozemku a správné zasazení domu mezi sousední objekty. Ty jsou od sebe vzdáleny necelých pět metrů a jeden je vyšší o dvě podlaží než druhý. Na této parcele stál původně chátrající dvoupatrový dům a nyní zde měl vyrůst nový objekt se smíšenou funkcí, který by svojí hmotou a výškou vyplnil mezeru v uličním pohledu.
A jak se to architektkám povedlo? Dům dokonale zapadl, nicméně posuďte sami. Přízemí slouží ke komerčním účelům a na podlažích jsou umístěny apartmánové jednotky. Jejich půdorysná plocha vyplní cca 30 procent z plochy pozemku, kvůli normovým vzdálenostem a osvětlení vnitrobloku.
V bytě dominují světlé pastelové barvy v kombinaci s šedými a s jemnými zemitými odstíny. Oblé tvary nábytku vizuálně odlehčují prostor a dodávají mu eleganci. – Ing. arch. Ivana Linderová, architektka, studioid.co.uk
Finální podoba
Architektky měly na starosti návrh budovy a následné zařízení apartmánů včetně doplňků. Vznikly tak dva dvoupokojové byty a jeden dvoupatrový penthouse na posledních dvou podlažích. Apartmány jsou osvětleny z obou stran velkorysými okny, penthouse navíc disponuje terasou do ulice.
Penthousu architektky ve středu dispozice přidaly střešní světlík, který do interiéru vnesl ještě více denního světla. Byty byly nabízeny klientům, jako bezstarostná koupě, vše bylo zařízeno, stačilo se pouze nastěhovat.
Promyšlený v každém detailu
Apartmány okouzlily nové majitele nejen polohou v atraktivní čtvrti, ale také materiály, laděním a přírodními prvky. Jsou plné kontrastů, textur, vzorů a reflektují atmosféru a styl místa Hackney – industriální prvky se mísí s přírodními materiály. Jemné pastelové barvy s obklady s výraznými vzory. Kulaté tvary jsou v kontrastu s minimalistickými detaily.
obývací pokoj s šedými křesly, zelenou taburetkou, přírodním kobercem, skříňkou, černým stolkem s dekoracemi a víceramenným lustrem v černo-zlaté kombinaci
1 Lustr jako důležitý designový prvek Jednoduché linie na sebe nedbale navazují do tvaru koule. Zlatá umocní dojem elegance a krásně vynikne s asistencí černé.
2 V menších prostorách by konferenční stolek mohl působit zbytečně mohutně. Vsaďte na pár méně rozměrnějších, udělají stejnou službu. Zdroj: Studio ID
Umění kombinování
Černá, bílá a šedá tvoří základ, který doplňují přírodní látky. Koncept oživí doplňková barva zelené. Zelenou zde najdeme vedle rostlin zejména na doplňcích v různých odstínech, ale stále je v chladnějším a jemném ladění.