Kompostování přináší tolik výhod, že pokud jste dosud nekompostovali, zajedno začnete. Proč? Založení kompostu není složité, kompostováním pomáháte snížit množství odpadu a přitom získáváte tzv. kompost. černé zlato – hnojivo nejvyšší kvality.
Až do 45 % vyprodukovaného komunálního odpadu je právě biologicky rozložitelný odpad, který lze zhodnotit pomocí kompostování. Představte si, že za rok vyprodukujete biologický odpad velký možná jako váš obývací pokoj a ten putuje na skládku spolu s netříděným odpadem.
Pokud byste biologický odpad zkompostovali, přeměníte jej na hnojivo nejvyšší kvality a rapidně zmenšíte jeho objem. Nakonec možná z toho obývacího pokoje odpadu dostanete za kbelík, dvě kvalitního hnojiva. Takového, které zadržuje vodu v půdě, provzdušňuje ji a dodává jí živiny. Nestojí vás to nic a pomohl jste snížit náklady spojené s odpadem na skládce či spalovně.
Slyšeli jste už io tom, jak moc vyprahlá je půda v Evropě? Řízeným zemědělstvím jsme vysali ze země spoustu důležitých živin, proto naše plodiny už neobsahují například tolik vápníku či železa jako v minulosti. Pomocí kompostu máme možnost vrátit zemi to, co nám dala.
Tak jak? Jdete do toho?
Pokud ano a bydlíte v bytě, máte dvě možnosti, založit spolu se sousedy kompostér komunální nebo, pokud se na vybavovačky necítíte, zkuste kompostovat pomocí vermikompostéru. Je to způsob přeměny biologického odpadu na kvalitní hnojivo prostřednictvím žížal. Nejsou to obyčejné žížaly, ale žížaly hnojné. kalifornské. Tyto žížaly přemění váš bioodpad v krátké době na kvalitní vermikompost.
Co do vermikompostéru dát
slupky, zbytky ovoce a zeleniny, bylinky, květiny, zrna,
čajové sáčky, kávový odpad,
podrcené skořápky vajec,
karton, použité papírové utěrky, hobliny, kotouče z WC papíru
Co do vermikompostéru nepatří
vše spojené s masem,
vařenou stravu kromě nesolené zeleniny,
česnek, cibuli,
mléčné výrobky